Ana Sayfa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

01.01.2008

Prostatınızı ihmal etmeyin! Avrupa Üroloji Derneğince Prostat farkındalık günleri kutlandı.

...
14.11.2007

Posta Gazetesinde prostat konulu makaleleri yayınlandı

...
 
Web sitemizi beğendiniz mi?
Eksikleri Var
Hayır
Evet
 
 
 
Selim Prostat Büyümesinde İlaç Tedavileri Nelerdir?
İdrar akımını rahatlatan ilaçlar:
İdrar akımını rahatlatan ilaçlar alfa blokerler olarak bilinmektedir. Bu ilaçlar prostatın büyüklüğünü azaltmazlar. Sadece, mesane çıkışı ve prostatta bulunan kasları gevşeterek idrar akımını kolaylaştırırlar.Bu ilaçların bazıları aynı zamanda tansiyonda hafif düşmelere de neden olurlar. İlaçlar kullanıldığı sürece etkili olurlar. Günümüzde, terazosin (Hytrin), doxazosin (Cardura, Kardozin), prazosin (Minipress) tamsulosin (Flomax) ve benzeri ilaçlar alfa bloker olarak kullanılmaktadır.
Alfa blokerlerin baş ağrısı, baş dönmesi, burunda tıkanma ve meni miktarının azalması gibi istenmeyen etkileri olabilmektedir.
Prostat Küçültücü İlaçlar:
Prostat erkeklik hormonu olan testosterona bağımlı bir organdır. Testosteronun dihidrotestosteron denen bir ara ürünü prostattaki etkileri meydana getirmektedir. Testosteronun dihidrotestosterona dönüşümü önlendiğinde prostatın büyümesi durmakta hatta küçülebilmektedir. Finasterid ve Dutasterid (Proscar, Avodart) bu yolla etkili bir ilaçtır. Hastaların sıklıkta sorduğu “prostatı küçülten bir ilaç var mı?” sorusuna bu ilaçtan bahsedilebilir. Etkisi altıncı aydan sonra başlamakta ve ilacın uzun süre kullanımı gerekmektedir. Prostattaki küçülmede her zaman yeterli derecede olmamaktadır. Büyük prostatlarda  etkili olabilmektedir.
Bu grup ilaçların bazı yan etkileri kullanımını kısıtlamaktadır. Az da olsa, ereksiyon bozukluğu, cinsel istekte azalma, meni miktarında azalma gibi yan etkileri olabilmektedir.

 

 
 
 
©2008 ::Ali ihsan TASÇI::. Tüm hakları saklıdır.E-Mail: ali@aliihsantasci.com
Tasarım&Hosting Grafite Tanıtım